Prezentace inovací přihlášených na cenu SozialMarie v Praze
V březnu jsme pořádali prezentace sociálních inovací, které se v České republice přihlásily do mezinárodní soutěže SozialMarie. Letos jsme měli v soutěži skvělé inovace a inovátory a chtěli jsme je ukázat domácí veřejnosti. Celkem se z ČR o cenu ucházelo 53 inovací, z nich 35 se představilo na prezentačních workshopech otevřených pro veřejnost. Na workshopech proběhlo hlasování publika o představených inovacích, jehož vítěz obdržel sponzorský dar VŠEM. Studenti VŠEM se také podíleli na organizaci prezentací. Prezentace proběhly v prostorách Senátu PČR, Amerického centra, Goethe institutu, Rakouského kulturního fóra. Návštěvníky workshopů pozdravila krátkým videem zakladatelka Nadace Unruhe, paní Wanda Moser-Heindl.
Na prvním workshopu 13. března v Goethe institutu v hlasování publika zvítězily Houpací sociální sítě, které učí plést lidi vyloučené a znevýhodněné a výsledky jejich práce si můžeme užít v parcích a zahradách. Řada dětí vyrůstá ve znevýhodněných podmínkách, které brání jejich rozvoji. Pomoci může podpora získání právního povědomí pro aktivní řešení problémových situací dětí z ústavní péče v projektu Tvůj hlas nebo první zaměstnání v sociálním podniku Čáp-stěhovací servis pro děti přicházející z nízkoprahového zařízení. Propuštění vězni ukazují, že Změna je možná, s kvalifikovanou podporou a obětavou osobní pomocí lze překonat problémy života na svobodě. Předsudky jsou jedna z nejvýznamnějších překážek plnohodnotného zapojení znevýhodněných lidí do života. Vzdělávání - Aktivní svědek se snaží o prevenci projevů předsudků a násilí z nenávisti prostřednictvím vyučujících. Férová káva jako první v ČR propojuje sociální podnikání a fair trade. Propojení znevýhodněných lidí s těmi, kdo (momentálně) znevýhodnění nejsou, vyžaduje profesionalitu a také originalitu jako v případě mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power.
Na třetím workshopu 18. března, který zahájil ředitel Amerického centra, pan Nick von Mertens, v hlasování publika zvítězily Kuchařky bez domova. Za poskytnuté fotografie děkujeme Marii Kozmové. Na workshopu jsme se věnovali seniorům, kteří píší Wikipedii a předávají svoje unikátní znalosti, zkušenosti i archivní dokumenty. Poznali jsme systém SeniorHUB+SeniorTAB propojující seniory a informační technologie a zároveň podporující mezigenerační komunikaci. Generace propojuje mentoringový program 3G - Tři generace, který aktivizuje seniory jako dobrovolníky a zároveň pomáhá rodinám, ve kterých starší generace chybí. Úspěšný sociální podnik představila DANETA pro lidi se zdravotním postižením. Na problém nedostupnosti psychoterapeutické péče reaguje Sociální klinika, která poskytuje pomoc lidem v obtížné psychické situaci a zároveň zohledňuje jejich finanční omezení. Mobilní tým působí jako prevence traumatu dětí v problémových rodinách, kterým pomáhá odvrátit hrozbu odebrání dětí do ústavní péče. Kuchařky bez domova se samy označují jako pouliční živly, ale zároveň výborně vaří a jejich snem je otevřít si kamennou kuchyň a bistro. Hranice pro neslyšící překonává Bible bez hranic, která poprvé překládá biblické texty do českého znakového jazyka. Nakonec jsme zamířily Ke hvězdám díky originálnímu multimediálnímu ztvárnění překážek a propojení handicapovaných a zdravých lidí s hvězdným hudebním vystoupením Lo Hrůzové.
Na čtvrtém workshopu 23. března, který zahájila paní Natascha Grilj, kulturní rada Rakouského velvyslanectví a ředitelka Rakouského kulturního fóra, se představili Srdcerváči a jejich originální zážitky, cestovali jsme s portálem PROPAMÁTKY a s mezinárodní cestovatelskou sociální sítí Disway. Dozvěděli jsme o spolupráci České spořitelny a sociálně terapeutických dílen školy Svítání, seznámili jsme se s menu Tiché kavárny a jejím hvězdným čokoládovým dortem. Imigranti z Brna nám předvedli, jakým mohou být pro naši společnost přínosem a obohacením v projektu Vezmi a dej. Jako cizinci se často cítí také Romové, což se snaží změnit řešení Romského hlavolamu. Jak obtížná je situace pacientů psychiatrických nemocnic před a po propuštění a jak je možno jim pomoci, ukázala Psychiatrická buňka. Dosažení věku 50+ jako výhody a přidané hodnoty představuje spolek Šumperská aktivní žena. V hlasování publika zvítězil Disway.org, který obdržel také odměnu věnovanou Tichou kavárnou.